Przegląd łodzi / silnika

Należy pamiętać o corocznej kontroli łodzi oraz swojego silnika zaburtowego. Jeśli zastosujemy się do tych prostych wskazówek utrzymujących łodzi w znakomitym stanie, będziesz uniknąć kosztownych napraw w późniejszym czasie. Nie będziesz poświęcać również więcej czasu na późniejsze poważne naprawy jak i zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

1) Zwiększenie przydatności do użycia elementów metalowych zanurzonych w wodzie.

Prawidłowe nałożenie preparatów przeciwporostowych.
Farba izoluje płytę metalową od morza i wypełnia mnóstwo zakamarków w metalu powodując gładką powierzchnię.

Nie wolno malować elementów silnika zaburtowego takich jak wał śrubowy ze stali nierdzewnej.

Obszary dna łodzi mogą korzystać z technologii przeciwporostowej, ale muszą one być w pierwszej kolejności zagruntowane. Należy usunąć starą farbę, która wisi swobodnie na łodzi. Następnie za pomocą rozcieńczalnika usunąć tłuszcz, olej. Przeszlifować powierzchnię metalu za pomocą papieru ściernego.Następnie zastosować Metal Primer (rodzaj gruntu do metalu) – koniecznie na bazie oleju (nie stosować na bazie farb wodnych) oraz odczekać minimum 24 h przed pierwszym nałożeniem farby. W ostatnim etapie nakładamy minimum dwie warstwy farby przeciwporostowej. Druga warstwę nakładamy po wyschnięciu pierwszej warstwy.

2) Ochrona układu elektrycznego łodzi.
12v wewnątrz, które nie chcielibyśmy, aby nie uciekały przez połamane druty, złe uziemienie i tak dalej. Oczywiście, gdy prąd zaczyna płynąć między metalami to nie ma znaczenia, czy jego utrata występuje z powodu różnych potencjałów elektrycznych metali (korozji galwanicznej) lub przypadkowo z powodu wycieku lub elektrolizy. Metal szlachetny w obwodzie ulegnie najmniejszej utracie jakości i ochroni wszystkie inne.
Cynk jest metalem szlachetnym łatwo dostępne dla miłośników łodzi oraz silników zaburtowych. Dołączając cynk do wałów, sterów można zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przepływem elektrycznym.
Czasami prąd może uciec za burtę przez połamane przewody, złą izolację, nieprawidłowego montażu ładowarek i innych urządzeń elektrycznych lub którykolwiek około tysiąc innych ścieżek.

3) Sprawdzenie odruchu armatury za pomocą kadłub.
Celem jest, aby wytropić wszystkie, luźne lub słabe zawory. Sprawdzić je od wewnątrz, jeśli zawór denny jest prawidłowo zainstalowany, jego podstawa zostanie dokręcone mocno, uformowanym lub w inny sposób przymocowany do kadłuba. Dzięki czemu nie będzie można zobaczyć przez kadłub okucia. Zawory denne powinny być smarowane rocznie.
Należy pamiętać, że najlepszym zawór denny na świecie nie pomoże, jeśli kadłub, do którego jest dołączony zawór zawiedzie.

4) Sprawdzenie siły łożyska wału śrubowego.

Zużyte łożysko wału śrubowego wkrótce oznacza zużyty wał i kosztowną wymianę. Dobrą wiadomością jest to, że łożysko jest łatwe i niedrogie do wymiany.
W pierwsze kolejności, należy wyjąć śrubę za pomocą ściągacza. Następnie znaleźć śruby rozporkowe na łożysku, które potwierdzą, że posiadasz łożysko wału śrubowego do twojego silnika zaburtowego na miejscu. Są one wypełnione wieloma warstwami farby, więc koniecznym jest tą farbę zeskrobać. Sprawdź oba boki wspornika do śrub, a następnie usunąć je za pomocą klucza imbusowego.
Znajdź przebijak miedziany lub wykonany z mosiądzu o rozmiar mniejszy niż średnica zewnętrzna swojej łożyska, oraz wykorzystaj go do wypchania starego na wale. Należy nadmienić, iż młot jest ostatecznością. Po tej czynności wymienić śruby ustalające, przy dodatkowym użyciu Loctite w celu ich stabilniejszego zamocowania na miejscu aż do momentu kolejnej wymiany łożyska. Pamiętam, cienki nut idzie jako pierwszy.

5) Pielęgnacja powierzchni wierzchniej Twojego jachtu.

Żelkot na łodzi z włókna szklanego ma zaledwie kilka tysięcznych cala grubości. Warto skorzystać z dobrej myjni dla łodzi,gdzie bez uszczerbku dla żelkotu usuniemy zabrudzenia powierzchni. Po tej czynności należy zastosować wosk, który dodatkowo zabezpieczy nasz jacht, ale również wyeliminuje plamy i osady z żwiru. Warstwa wosku opóźni blaknięcie i kredowanie, chroniąc przed najgorszym wrogiem Twojego jachtu którym jest światło ultrafioletowe. Warto czynić ten zabieg kilka razy w przeciągu sezony, aby łódź zachowa swój rozkwit na wiele lat.

6) Uzdrowienie rysy przed poważnymi obrażeniami.

Pęknięcia włoskowate w kruchym żelkotu są prawdopodobnie tylko powierzchniowe i nie wpływają na integralność strukturalną. Mogą one spowodować przedostanie się wody do laminatu bazowego i spowodować problemy w późniejszym czasie. Koniecznym jest więc nie ignorować drobnych ubytków i je naprawić.
Poszerzyć pęknięcia poprzez po czym oczyść doliny z odrobiną acetonu na ścierce, uniknąć kontaktu z naszą skórą. Nie wdychać acetonu. Pracę wykonać sprawnie dynamicznie i co najważniejsze na świeżym powietrzu.
Ostatnim krokiem jest kupno zestawu naprawczego dla żelkotu. Spróbuj znaleźć kolor, który najbardziej odpowiada barwie Twojego jachtu, ale nie należy się spodziewać cudów. Jeśli masz oko artysty, można uzyskać zestaw barwników i warzyć własne barwy. Jestem pewien, że na pewno się uda.

7) Nie należy wysyłać na emeryturę szare elementy sprzętu pokładowego.

Wżery, nie oznaczają, że musi elementy muszą być wymieniona. Dobrej jakości sprzęt pokład przetrwa żywotność łodzi, ale czasami robi się przemoczony. Chromowanie elementy mogą się zetrzeć zetrzeć, oraz mogą powstać wżery powierzchniowe. Są to tylko i wyłącznie dolegliwości estetyczne materiału. Wytrzymałość metalu nie jest jest zmieniona oraz nadmiernie zagrożona.
Jeśli chrom oderwał się od sprzętu pod którym jest brązu, to tak naprawdę nie trzeba robić praktycznie nic.Jedynym walorem jaki może nas do tego zachęcić jest tylko estetyka. Brąz nie wymaga chromowania oraz powłoki.

8) Uwaga z brudem  na stali nierdzewnej wyglądającej jako rdza.

W przeważającej części, jest to jest brud wynikający z zanieczyszczeń pozostawionych w procesie produkcyjnym. Spawana stal jest szczególnie podatna na rdzę wokół samych spoin. Można leczyć problem po prostu czyszczeniem sprzętu z metalową powłoką. Aby zapobiec ponownemu występowaniu brudu którym jest rdzy na stali nierdzewnej należy przemyć stal świeżą wodą i wytrzeć do sucha irchą lub ręcznikiem po każdym powrocie do doku.

9) Trudny w utrzymaniu „Teka” (twarde drewno stosowane w przemyśle stoczniowym). 

Dobrze utrzymany teak świadczy wiele o użytkowniku łodzi. Jest to trudny materiał do perfekcyjnego stosowania. Często prowadzi do zawrotu głowy użytkownika. Należy systematycznie oliwić oraz czyścić materiał. Systematyczna konserwacja teak będzie przywracać piękną naturalną barwę drewna.
Prawdziwe żarłokami za karę będzie lakierem ich teak; jeśli jesteś jednym, patrz poniżej.

10) Dobra dawka lakieru przechodzi długą drogę.

Lakier w dobrej kondycji jest łatwy w utrzymaniu jednak wymaga wiele pracy. Wystarczy położyć warstwę trzy razy w roku – po jednym na wiosnę, kolejny w połowie sezonu, a trzeci na jego końcu.
Użyć suchego papieru ściernego drobnych grudek (nie grubsze niż # 220), # 400 lub # 600 na mokro i sucho papieru lub wyjątkowo cienkiej wełny do istniejącej powierzchni. To który papier ścierny użyjemy zależy od tego jak wybredny jesteś. Przeważnie dla większości powierzchni używany jest papier 220. Naturalne ścieranie eksploatacyjne działa przede wszystkim na ostrych krawędzie i narożniki naszego wnętrza. Poczekaj aż lakier wyschnie. Wzmóż dodatkowe starania, aby zrobić to dobrze za pierwszym razem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s