Sześć problemów z łodzią oraz silnikiem, które można szybko rozwiązać.

1) Pytanie: Mam problemy z pobieraniem oleju napędowego do silnika wysokoprężnego zamontowanego w łodzi. Moim zdaniem to dlatego, że filtry paliwa są pełne brudu. Co to za materiał i skąd pochodzi? W jaki sposób mogę usunąć zanieczyszczenia oraz ustrzec się przed ponownym powrotem problemu?

Zbiorniki paliwa dla silników zamontowanych w łodzi wypełnione dieslem zostały otoczone przez drobnoustroje. Mikroorganizmy środowisko oleju napędowego traktują jako doskonały dom jak i źródłem pożywienia. Zwykle kolonizują zbiornik z końcem sezonu, kiedy temperatury są najwyższe. Jeśli zbiornik jest w pełni opanowany przez mikroorganizmy to całe jego otoczenie prawdopodobnie stanie się czarna lub otoczona fioletową masą śluzu.
W dominującej ilości przypadków, problem jest rozwiązany poprzez wielokrotne wypompowanie zawartości zbiornika techniką systemu filtrującego. Układ ten składa się z pompy oraz separatorów. W czasie czyszczenia zbiornika należy pamiętać o wymianie filtrów, tak aby paliwo dostarczane do silnika wbudowanego w łodzi posiadało jak największą jakość.
Po wymianie filtrów paliwa oraz wyczyszczenia zbiornika paliwa silnika wysokoprężnego należy skoncentrować się na przewodach paliwowych. Jest to strategiczne z tego względu, iż przez przewody paliwowe płynęło paliwo pełne drobnoustrojów. Istotne, aby wykonać tą czynność bez użycia na miejscu przepływu filtra paliwa. To oszczędzi nam ponową wymianę filtra paliwa w silniku wysokoprężnym.
W większości przypadków, aby zapobiec ponownej inwazji drobnoustrojów należy stosować olej napędowy z dodatkowymi mieszankami zapobiegającymi działanie rozwojowi mikroelementów. Specjalne preparaty zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów w zbiornikach dla silników wysokoprężnych należy zastosować przed rozpoczęciem się ciepłej pogody.

2)Pytanie: Moja łódź napędzana jest 175-konnym silnikiem zaburtowym marki Johnson, który nadmiernie się przegrzewa. Prawdopodobnie muszę wymienić pompę wody oraz termostat. Należy nadmienić że woda nie dostaje się do cylindrów. Silnik nie przegrzewa się, gdy jego obroty są poniżej 3000 na minutę. Kiedy uruchamiam silnik to w ciągu pięciu minut zapala się dioda w kokpicie informująca o przegrzaniu. Co może być problemem? Posiadany prze zemnie silnik zaburtowy co prawda nie jest nowy, jednak nie chciałbym z niego zrezygnować ze względów finansowych.

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn tej usterki. Na początek należy zadać pytanie czy jest zainstalowany prawidłowy model termostatu w tym silniku? Producenci zmieniają (przeprojektowują) tą  część nawet do kilku razy w ciągu roku.
Ponadto, po wyjęciu termostatu istnieje około 10 części wewnątrz każdej głowicy, które również wymagają uwagi. Dodatkowo z termostatem skorelowany jest pierścień uszczelniający. Należy również kontrolować zawór bezpieczeństwa zamontowany w twarde tworzywa siedziska. Jeśli korozja lub erozja uszkodziła ten zawór lub siedzisko, może to powodować objawy z jakimi zachowuje się silnik.
W silniku zaburtowym, bez względu na to czy jest nowy lub używany (wyeksploatowany) a pracował w słonej wodzie należy spodziewać się jego zakrztuszenia solą. Niektóre z tych miejsc, które mogą być zapychane słoną wodą mogą być wyjątkowo trudno dostępne. Z doświadczenia serwisantów możemy czystym sercem odradzić otwarcie tej puszki Pandory.
Inny problem z silnikiem zaburtowym który opisuje się cechami wspomnianymi jest, że czasami zdarza się, że nieprawidłowo pracuje pompa wody. Oczywiście może to być efektem nierównomiernie dokręconej śruby lub po prostu zaniedbanie. Zbadanie tych potencjalnych obszarów zapalnych powinno zidentyfikować problem.

3) Pytanie:  Mój silnik zaburtowy Volvo EFI ma tylko 140 godzin pracy a pojawiły się po tak krótkim czasie w eksploatacji wycieki płynu wspomagania układu kierowniczego. Co może być przyczyną nadmiernej eksploatacji układ kierowniczego ?

Prawdopodobnie ograniczony lub zagięty jest jeden z  przewód w obiegu chłodnicy w połączeniu z zbiornik płynu na pompie. Chociaż zasilanie systemu jest pod dużym ciśnieniem to przewody powrotne nie mogą mieć znaczącego ciśnienie.
Jeśli usterka zostanie zauważona w przewodach, może trzeba go przekierować. Jeśli nic nie można zauważyć, należy wyjąć przewód powrotny, odcedzić go,aby nie pozostał płyn i wydmuchać. Ta czynność upewnia nas, że nie ma ciała obcego w przewodach. To prawdopodobnie miejsce, gdzie pojawił się problem.

4) Pytanie: Silnik zaburtowy 150 KM Merkury. Silnik ma tylko 70 godzin pracy, ale przy 1500 do 2000 obrotów na minutę przegrzewa się. Serwis Mercury zalecał zmienić termostat, ale to nie pomogło. Mechanicy Mercury nie uważają tego za problem. Jednakże uważam że, w temperaturze jest zbyt gorący.

Jeśli silnik zaburtowy jest chroniony przez czujnik ciepła, który będzie powodował dźwiękowy alarm o zbyt wysokiej temperaturze to zgodziłbym się, że nie ma problemu z silnikiem.

5) Pytanie: Łódź jest zasilana przez 330 konnym silnikiem diesel. Chociaż pracuje na szeroko otwartej przepustnicy oraz wysokich obrotach to nie zauważam satysfakcjonującej prędkości. Czy wymiana śmigła coś zmieni? Czy farba na dnie łodzi wpływa na maksymalną prędkość jachtu?

Jeśli silnik obraca się do zalecanego obrotów oraz masz zainstalowane odpowiednie śmigło to nie będziesz w stanie znacznie poprawić osiągów łodzi, zmieniając śmigło.
Natomiast należy zwrócić uwagę na podpory które muszą być prawidłowo zainstalowane i nie powinny mieć wszelakich uszkodzeń, wgnieceń lub wygięć ostrza. Przede wszystkim upewnij się, że twoje ostrza są równe.
Zadbaj o dno jachtu tak, aby nie skolonizowały one dna łodzi. Co tego pomocne mogą być specjalne preparaty oraz coroczna impregnacja dna łodzi farbą uniemożliwiającą osiedlanie się skorupiaków na dnie łodzi.

6) Pytanie: Silnik zaburtowy przegrzewa się na biegu jałowym, ale przy wyższych obrotach silnik pracuje poprawnie. Mogę obniżyć temperaturę silnika do normalnej zwiększając prędkość obrotów na krótką chwilę, jednak to nie jest rozwiązanie. Kiedy powracam do biegu jałowego, temperatura wzrasta ponownie.

Obok obudowy termostatu silnika występuje para przewodów prowadzących do kolektorów wydechowych. Ta para jest regulowana sprężynkami oraz kulkami, które działają jako zawory zwrotne wewnątrz tych węży. Jeśli wspomniane sprężynki przestały odbijać prawidłowo lub kulki zaatakowane korozja to będzie to przyczyna wspomnianych objawów.
Wymontuj przewody, a następnie sprawdzić części które znajdują się w ich wnętrzu. O ile sprężynę można przywrócić do normalnego stanu np. rozciągając ją o tyle, kulki muszą być w stanie doskonałym, jeśli jest inaczej należy je wymienić. Następnie zmontować i przetestować silnik, aby zobaczyć, czy problem został rozwiązany.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s